2012 m. rugsėjo 24 d., pirmadienis

88. Gustave Flaubert „Ponia Bovari“

Gustave Flaubert MADAME BOVARY
Puslapių skaičius: 456 (243 + 213)
Leidykla: Nida
Iš kur gavau? Iš bibliotekos

Ponią Bovari norėjau perskaityti jau senokai. Nes tikėjausi to, ką mėgstu knygose. Pūstų suknelių, karietų, pokylių ir santūrių bet kartu ir aistringų to meto žmonių tarpusavio santykių. Iš dalies visa tai ir radau. Neradau tik gražios pabaigos žadančios amžiną meilę.

Ponia Bovari, tai istorija apie jauną moterį Emą, gydytojo Bovari žmoną. Tačiau su vyru išvykusi iš kaimo, kuriame gyveno, ji neranda nieko geresnio. Nei jaudinančių nuotykių, nei nežemiškos meilės bei aistros, tik pilką kasdienybę tarp keturių sienų. Todėl norėdama praskaidrinti savo liūdnas dienas ji išduoda savo vyrą su kitu.

Tai tokia knyga, kurią skaitydamas nepasvajosi apie savo princą ant balto žirgo, kuris jau tuoj tuoj atjos, tik palauksiu dar mėnesiuką. Susituokus be meilės, pasidaro aišku, kad jeigu jos nebuvo, ji ko gero ir nebeateis.

Beskaitant apninka dviprasmiški jausmai. Kartais Emos elgesys atrodo pateisinamas ir suprantamas, juk moteris neturėjo kur dėtis, jos gyvenimą ją dusino. Bet kartais to pateisinti nesinori, nes kad ir kaip paėmus, tai buvo išdavystė ir kažin ar pasiteisinimo nuoboduliu užtenka, beje ir jos neatsakingas namų ūkio reikalų tvarkymas nervino..Panašiai jaučiausi ir pažiūrėjusi filmą "The Reader" su Kate Winslet. Negalėjau nuspręsti, kaip vertinu pagrindinę heroję. Beje, iš pradžių buvo sunku suvokti kas gi yra pagrindinis veikėjas, nes knyga prasideda lyg ir nuo jos vyro pono Bovari vaikystės, o vėliau paaiškėja, kad visai ne čia šuo pakastas.

Apskritai, šią knygą skaityti man visai patiko.

P.S. Šiuo metu yra filmuojama šios knygos ekranizacija. Pagrindinį Emos vaidmenį atliks Mia Wasikowska. Jau pradėsiu laukti.






KNYGOS NUGARĖLĖ: Pirmasis Gustave`o Flauberto romanas laikomas literatūros šedevru. Tai gydytojo žmonos Emos Bovari, turinčios užgintų nesantuokinių ryšių ir gyvenančios ne pagal išgales, kad išvengtų provincijos gyvenimo banalybės ir tuštumos, istorija.

Siužetas paprastas, netgi archetipiškas, tačiau tikroji romano vertė – įžvalgios, taiklios detalės ir amžina aklos meilės tema. Joks kitas rašytojas, galbūt tik Levas Tolstojus, šitaip nepažino ir neatskleidė moters pasaulio. Todėl „Ponia Bovari” yra ne vien neginčijamas realistinio stiliaus etalonas, bet ir vienas įtakingiausių kada nors parašytų romanų. 2007 m. atlikta šiuolaikinių rašytojų apklausa parodė, kad Emos Bovari istorija konkuruoja tik su „Ana Karenina”.

Prancūzų rašytojas G. Flaubertas garsėjo kaip perfekcionistas, amžinai ieškojęs tinkamiausio žodžio, kelis mėnesius galėjęs tobulinti vieną puslapį. Jo romanas tapo bestseleriu tada, kai atsidūrė teisme kaip „įžeidžiantis dorą ir tikėjimą“. Autorius sugebėjo jį apginti. „Ponia Bovari – tai aš“, – yra pasakęs rašytojas, pats paliktas, išduotas, išeikvojęs jėgas meilės paieškoms...

2 komentarai:

  1. Visai siūlau paskaityti Julian Barnes "Flobero papūga", jei dar to nesi padariusi. Labai įdomiai tekstai susižaidžia ;} ten daug dėmesio skiriama tavo ką tik perskaitytai knygai.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Girdėjau apie šią, todėl ir Bovari pasiėmiau sąmoningai, iškart kai pamačiau, kad jeigu pasitaikytų galimybė Floberą paskaityt nebūčiau iš mėnulio nukritus. :)

      Panaikinti