2011 m. spalio 24 d., pirmadienis

14. Stephen King "Švytėjimas"

"Žaltvykslė", 1993m., 510psl.

Stephen'o King'o vardas gerai žinomas mokslinės fantastikos gerbėjams, nors didžiąją šlovę jam pelniusiuose romanuose ir jų ekranizacijose ("Švytėjimas", "Uždeganti žvilgsniu", "Mirties zona" ir kt.) turbūt tiek pat rasime realaus gyvenimo atspindžių ir įdėmaus žvilgsnio į menkai ištirtas žmogaus sąmonės ir pasąmonės gelmes. 


Žiemos sezonui atvykęs į "Panoramos" viešbutį kalnuose drauge su Torensų šeima - gavusiu ten prižiūrėtojo vietą Džeku, jo žmona Vendi ir mažuoju Deniu, - norom nenorom imki jausti tai, ką jaučia užpustytame sniego, atkirstame nuo viso pasaulio prastos šlovės viešbutyje S. Kingo herojai, imi bijoti to, kas slypi už kiekvienų viešbučio durų, lifte ar žaidimų aikštelėje..

Seniai norėjau perskaityti šią vieną garsiausiu Kingo knygų, ir pagaliau vieną kart, bibliotekoje akys užkliuvo už senos, jau spėjusios apdriksti, knygos.

Knyga skaitosi gan lengvai, autorius viska pateikia gan paprastai ir nesudėtingai, nors kai kurie veiksmai man pasirodė kiek per daug ištempti.
Fantastika man nelabai prie širdies, gal dėl to anksčiau Kingo ir neskaitydavau.
Knyga įtraukia jau nuo pačios pradžios, puikiai ir įtaigiai sukurta grėsminga "Panoramos" atmosfera, todėl beskaitant nuolat lydi negera nuojauta.
Šioje knygoje man patiko, kad daugiau knygos puslapių skiriama veikėjų psichologijai, jų baimėms, kompleksams, vidiniam pasauliui. Patiko matyti Džeko "nušokimą nuo proto", kurį buvo galima stebėti skaitant jo mintis. Patiko, kad situacija būdavo nupasakojama iš kiekvieno veikėjo "geldos", taip buvo galima viską įvertinti iš įvairių pusių.
Žinoma, knygoje neapsieita ir be kraujo, smurto ir visokiausių žiaurybių. Tačiau jos "visu gražumu" pasirodo tik pabaigoje, ir ačiū dievui, nes skaityti apie visokiausias šlykštybes man nelabai malonu.
Kas dar įstrigo tai knygos kulminacija. Įtampa buvo pasiekusi aukščiausią tašką! Manau, kad taip įtaigiai viską pateikti tikrai reikia turėti kažkokį talentą.

1980m. Stanley Kubrick sukūrė filmą pagal šią knygą. Pačiam Stephen King jis esą nepatikęs, neva dėl paviršutiniško knygos siužeto perteikimo ir pavertimo tiesiog primityviu siaubiaku. 

Ar rekomenduočiau? Fantastikos bei siaubo filmų megėjams.

Vertinimas: 4/4

1 komentaras: