2013 m. kovo 31 d., sekmadienis

107. Franz Kafka „Metamorfozė“

Franz Kafka METAMORPHOSIS
Novelė (1915m)
 

Metamorfozė - žymiausia šio austrų rašytojo novelė, knygoje, iš kurios skaičiau aš, užimanti vos 31 puslapį.
Tai pasakojamas apie paprastą darbininką Gregorą Zamzą, kuris vieną rytą pabunda nebe žmogus, o vabalas.

Labiausiai stebina tai, kad autorius viską pasakoja kaip patį natūraliausią dalyką pasaulyje. Pavirto vabalu, na ir kas? Ne tai gi čia svarbiausia, skaitytojau, ne ten tu dėmesį kreipi. Kas? Kaip? Kodėl? Verčiau šiuos klausimus palikite nuošaly, nes atsakymų vargiai sulauksit.

Pats Gregoras irgi tragedijos iš to nedaro. Jis tapo vabalu. Taip, gal kiek neįprasta, sunku judėti, apskritai labai keista. Tačiau baisiau jam kas kita... Kas aprūpins šeimos narius pinigais? Kaip čia dabar į darbą nenueis? Ką viršininkas pasakys? Juk išbars, gal net ir atleis. Jo padėtis nekelia jam tiek galvos skausmo, kiek tie visi kasdieniai buitiniai rūpesčiai neleidžiantys nei valandėlei atgauti ramybės. Rodos, tuoj pat tekinas bėgtų į tą darbą, tik, kad ta vabališka nugara neleidžia atsikelti...

Iš pirmo žvilgsnio gal ir norėtųsi nusijuokti iš šios absurdiškos istorijos. Tačiau kažkaip skaitai, skaitai ir juokas neima, o gal net kažkiek negera darosi. Iš pradžių sesuo, vienintelė išdrįstanti įkelti koją į jo kambarį, juo rūpinasi, atneša atliekų nuo vakarienės stalo, dulkes prašluosto. Tačiau tie vizitai vis retėja ir namiškiai Gregoro nebemato. Jie tik mato šlykštų vabalą, kažkokį piktybinį auglį, pūlinį, naštą, kurios neina nusikratyti.
Tačiau pabandykim, kaip ir autorius, to vabalo nematyti. Gregoras - kaip voverė užsisukusi rate. Namai - darbas - namai - darbas. Kiti, kiti, kiti. Ne jis, o kiti. Robotas, savo poreikius pamiršęs.
1 komentaras: