2012 m. lapkričio 10 d., šeštadienis

94. Jack Kerouac „Kelyje“

Jack Kerouac ON THE ROAD
Puslapių skaičius: 246
Leidykla: Šviesa
Iš kur gavau? Iš bibliotekos
11 - oji 2012m. knygų iššūkio knyga.

Ką tik išgyvenau dar vieną skaitymo krizę. Ir ši knyga tapo tos krizės auka. Bet vis dėl to susiėmiau, nes kaltės jausmas, kiek galėjau perskaityti per tas tinginio dienas, visai baigė mane suėsti. :) Kelyje yra tikriausiai pats garsiausias Keruako romanas, prie jo taip pat neretai teko matyta lipdomą knygos keičiančios gyvenimus etiketę. O tai ir traukia, bet tuo pačiu ir kažkiek atstumia.

Trumpai apibūdinant, pasakyčiau, kad ši knyga yra apie kelią. Apie jo trauką, magiją. Grupelė draugų negali nusėdėti vienoje vietoje, ypač neramios sielos Dinas ir nuolat kažko ieškantis Selas. Jie vis nori sėsti į mašiną ir keliauti tol, kol tas kelias pasibaigs. Ir nuves juos ten, kur lauks kažkas kas išpildys jų vidinius lūkesčius.
Toks mano apibūdinimas gali pasirodyti, kiek per romantiškas, ypač tiems, kurie skaitė šią knygą, nes atrodo, kad visi knygos įvykiai  tėra kelias-lėbavimai-kelias-lėbavimai ir t.t. Palikti vaikai, po žmoną kiekvienam mieste, atsitiktiniai darbai, vagystės. Jokios atsakomybės. Knygos veikėjai nėra geri berniukai, jie nerodo gero pavyzdžio. Bet vis dėlto knyga manyje kažką pažadino ir kažkuo užkabino.

Skaitydama aš jaučiau tą jaudinantį nežinomybės ir laisvės jausmą. Įsivaizdavau ir save toje mašinoje, važiuojančią pasitikti savo svajonių miesto, kuris galbūt toks visai nėra. Mane žavėjo veikėjų spontaniškumas, drąsa. Aišku, kokia ieškojimų kelionė be paklydimų: nusigėrimų, atsitiktinių meilės nuotykių ir slapstymosi nuo policijos. Bet tikriausiai be to knyga prarastų mažiausiai pusę savo žavesio.

Vietomis knyga atrodė pernelyg ištęsta. Atrodo nieko naujo jau ir nebe įvyksta, mintys kartojasi, darosi nuobodoka. Taip pat, kokia seno leidimo knyga be juoką keliančio vertimo? (policininkas - faraonas, pakeleivingų mašinų stabdymas / tranzavimas - balsavimas ir pan. )

Džiaugiuosi perskaičiusi šią knygą. Nesitikėjau, kad taip patiks. Praėjo jau dvi dienos nuo jos perskaitymo, o aš dar atsimenu detales. Tai jau šis tas!


1 komentaras:

  1. You have been tagged. Tag it!
    http://levandujura.blogspot.com/2012/11/the-blogger-tag.html

    AtsakytiPanaikinti