2012 m. spalio 20 d., šeštadienis

92. Jane Austen „Ema“


Jane Austen EMMA
Puslapių skaičius: 416
Leidykla: Tyto Alba
Iš kur gavau? Iš bibliotekos

Kas kart būdama bibliotekoje praslenku pro "Anglų literatūros" lentyną ir nieko nepešus pėdinu kitur. Bet šįkart mane aplankė sėkmė! Radau Jane Austen romaną (omg omg omg). Na ir aišku, ilgai nedvejojusi pasiėmiau. Galvoju, reikia reabilituoti autorę po "Puikybės ir prietarų".

Pagrindinė knygos veikėja Ema yra kilminga ir nepriklausoma aukštuomenės dama, kuriai vyras visai nebūtinas. Ji neskuba ir net nesiruošia tekėti, o jei ir sugalvotų taip padaryti - tekėtų tik už pačios išsirinkto ir mylimo vyro. Bet Ema niekad nepraleidžia progos įkišti savo smalsios nosies į kitų žmonių santykius, o piršliauti jai grynas malonumas (tik tie piršliavimai dažnai baigiasi ne taip kaip planuota.) Taigi, vienai savo draugei vardu Harieta ji nusprendžia surasti vyrą, bet viskas susiklosto visai kitaip nei norėta.

Ema nr. 1 (Romula Garai
2009 metų mini seriale)
Jeigu išeidama iš namų tuo metu skaitomą knygą noriu pasiimti kartu (o gal atsiras minutė, kai neturėsiu ką veikti?), tai jau peršasi išvada, kad 
ji velnioniškai įdomi. Kad savaip žavi tai pilnai sutinku, bet kad būtų velnioniškai įdomi, dar pasvarstyčiau/ Kiek mačiau, naujesnio leidimo knygų anotacijose nėra užsiminta, kad tai "laimingiausia meilės istorija". Ant tos, kurią aš skaičiau yra ir tai mane gerokai suklaidino. Galbūt dėl to taip greitai ir skaičiau, nes vis laukiau, kada gi bus tos gražios meilės? Bet jos nebuvo ir nebuvo, ir nebuvo. Ir žinot ką? Įtarimas kas gi taps Emos jaunikiu atsirado, galbūt, likus šimtui puslapių iki pabaigos, o jau visai aišku pasidarė, likus penkiasdešimčiai.

Ema nr. 2 (G. Peltrow 1996 metų
ekranizacijoje)

Kaip ir anksčiau skaitytoje J. Austen knygoje "Puikybė ir prietarai", taip ir čia, daugiausiai prirašyta apie tai, apie ką mažiausiai nori skaityti. Lyg į Vilnių per kokius Druskininkus važiuot. Visokie draugiški ir nelabai vizitai, kviestiniai pietūs, pobūviai ir plepalai prie arbatėlės, kurie kartais būna gana ... nuobodoki. Vis pradedama nauja skyrių vildavausi, kad galbūt jau čia įvyks kažkas labiau jaudinančio. Bet tai atsitikdavo retokai. Nors pati Ema didžiuojasi savo nuovoka, įžvalgumu ir mokėjimu perprasti kitų žmonių jausmus, bet aš už ją pasijaučiau daug nuovokesnė. :) Tradicinė situacija, kai žmogus puikiai išmanantis kitų širdies reikalus, saviems yra visiškai aklas. 

Ema nr. 3 (Kate Beckinsale
1996 metų TV filme)
Šios knygos meilės romanu nepavadinčiau, nes jos čia buvo saikingai. Taip, tai puikus to meto visuomenės įpročių (ar bent jau kokius mes norėtume sau vaizduotis) atspindys. Taip, tai sąmojingas ir vietomis ironiškas skaitinys. Taip, gal jis kiek monotoniškas. Bet man patiko, nes visgi toms gražioms ir elegantiškoms suknelėms bei perdėtoms mandagybėms aš negaliu atsispirti. :)
Komentarų nėra:

Rašyti komentarą