2013 m. kovo 4 d., pirmadienis

103. Fiodoras Dostojevskis „Nusikaltimas ir bausmė“

Фёдор Миха́йлович Достое́вский ПРЕСТУПЛЕНИЕ И НАКАЗАНИЕ
Puslapių skaičius: 243
Leidykla: Žaltvykslė
Iš kur gavau? Iš mokyklos bibliotekos

Kūrinys laikomas rusų literatūros klasika, šedevru, todėl nenuostabu, kad brukamas skaityti mokykloje. Tiesą sakant, jei ne toji mokykla, šios knygos dar kelis metus nebūčiau ėmusi į rankas. Baisiai man ji sunki, rimta, sudėtinga rodėsi. Bet pradėjus skaityti pirmuosius puslapius, net laiko nuovoką praradau.

Taip, skaitymą daug lengvesnį padarė sutrumpintas variantas, kurį skaičiau. Nors dabar visai norėtųsi ir visą kūrinį perskaityti, dar neišskrostą.

Pagrindinis kūrinio veikėjas - Raskolnikovas, genamas nepriteklių ir įvairių asmeninių savo susigalvotų priežasčių - įvykdo nusikaltimą. Nužudo seną, bjaurią palūkininkę ir per klaidą jos seserį. Po žmogžudystės vaikiną kankina siaubingi sąžinės priekaištai, vidinės kančios, kliedesiai, jis išgyvena būsenas baisesnes, rodos, ir už patį pragarą.

Ši knyga (ar pusknygė, nežinau kaip vadinti tai ką perskaičiau) man be galo patiko. Purvina, skurdi, priešiška aplinka ir žmogus, kuris gyvena nepavydėtiną gyvenimą bei kovoja su savo vidiniais demonais. Raskolnikovo blaškymasis, neapsisprendimas, kančia taip gerai ir įtaigiai perteikti, kad rodosi pačiai tas sunkumas ant širdies jaučiasi ir vos ne pykina.

Ar galite įsivaizduoti jog skaitote kriminalinį romaną, kuriame žudikas jau nuo pirmų puslapių aiškus? Šis yra būtent toks. Ir nepaisant to, kūrinio metu neapleidžia įtampa. Prisipažins Raskolnikovas ar ne, pasakys tiesą ar vis dėlto nutylės? Kada jis perdegs, kada gi jis sprogs? Atrodo, kad viso romano metu jis vaikšto stačiu skardžiu, nuo kurio tuoj nukris.

Dialogai knygoje nepaprastai gyvi ir ryškūs. Atrodo šalia stovi ir savom ausim viską girdi. Veikėjai taip pat, visi išraiškingi, savaip įdomūs ir šarmingi.

Tai viena geriausių pastaruoju metu skaitytų knygų.

Patiko. Rekomenduoju. Prisiminsiu.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą